כתרים וגשרים

ברמת השן הבודדת:
מבנה (post and core):
מבנה מיידי: מבנה המבוצע במרפאה, תפקידו: השלמת כותרת השן לאחר טיפול שורש, תוך מתן תמיכה לאחד (לפחות) משורשי השן.
במקרים בהם אין מספיק כותרת שנשארה מהשן, מבוצע מבנה "מעבדתי", או "מבנה יצוק", לקבלת יחידה אחת אשר מודבקת לתוך שורש/י השן .

כתר:

במקרה של היחלשות כותרת השן, בין אם בעקבות טיפול שורש או הרס כותרתי נרחב כתוצאה מעששת, בעקבות חבלה בשן או בעקבות צורך אסתטי, מבצעים הכתרה של השן.
הכתר הוא מעין "קסדה" שיושבת על כותרת השן, מגינה עליה מפני שבירה ומחזירה כל פונקציה שאבדה לשן  (גודל/צבע/ נפח/ התאמה לסגר/רציפות קשת השיניים וכו).
בשלב ראשון תתבצע הכנה של השן כאשר עליה להיות נקייה מחיידקים וחומר שן נגוע בחיידקים, וקרובה ככל הניתן לצורתה וגודלה המקוריים. (בין אם על ידי  הכנת מבנה לאחר טיפול שורש  או סילוק עששת ושחזור השן במקרים ללא טיפול שורש.)
בתהליך הכנת השן לקבלת כתר, המוכר גם  בשם השחזה, נביא  את השן לצורה המאפשרת "הלבשת" כתר עליה, תוך שמירה על עקרונות מכאניים ופיזיקלים. ההכנה מתבצעת במרפאה.
משהוכנה השן, ניתן לעבור לשלבי הכנת הכתר הקבוע. מספר השלבים משתנה בהתאם לחומר ממנו יוכן הכתר, והם כוללים את שלב ה"מידות"(העתקת המצב בפה באופן מדויק ככל הניתן והעברתו למעבדה), ושלבי "מדידות" לפי צורך  ספציפי. במהלך שלבי ההכנה ובין הפגישות "יולבש" על השן כתר זמני.
הן לרופא והן לטכנאי צריכות להיות מיומנויות טכניות ואסתטיות גבוהות על מנת להגיע לתוצאה של כתר אסתטי ועמיד.

סוגי כתרים
כתר יצוק : עשוי מתכת ללא ציפוי ונותן מענה תיפקודי אך לא אסתטי. מתאים לשיניים אחוריות בלבד.
כתר חרסינה מאוחה למתכת: שילוב של סגסוגת מתכתית חזקה וציפוי חרסינה המותך מעליה. נותן מענה אסתטי מצויין לכל מיקום בפה.  חסרונו העיקרי הוא האפשרות לחשיפת פס אפרפר בין השן לחניכיים עם הזמן.
כתר חרסינה ללא מתכות, כתרי זירקוניה:
כתר חרסינה ללא מתכות זהו כתר העשוי מחרסינה בצבע השן בלבד, ללא תמיכת מתכת.  יתרונו התפקודי הוא בכך שהחרסינה אינה מגרה את החניכיים ומתאימה מבחינה ביולוגית באופן מושלם, והאסתטיקה שלו מעולה.
ניתן להכין כתרי חרסינה עם כיפות זירקוניה – (סגסוגת המכילה זירקונים, צבעה  לבן, חזקה מאד ובעלת תכונות של חרסינה) שימוש בזירקוניה מונע את הופעת הנימה האפורה בשולי הכתר
(השתקפות המתכת האפורה). היתרונות העיקריים  של כתרי זירקוניה הם האסתטיקה מעולה , וכן חוזקה של הזירקוניה שהינו חומר חזק ועמיד לאורך שנים, כמעט כמו חומר השן המקורי.
שיטה נוספת – היא הכנת חרסינה בדחיסה (אמפרס).

כאשר מעורבות מספר שיניים:

גשר: 

גשר הוא יחידה יצוקה של מספר כתרים מחוברים , שימושו העיקר בהשבת רציפות קשת השיניים, כלומר להשלמת שן חסרה או יותר. טיפול מסוג זה מתאפשר כאשר משני צידי החסר קיימות שיניים יציבות אשר ניתן להישען עליהם לצורך השלמת החסר. לעיתים משמש לקיבוע שיניים ניידות.