תותבות

תותבות:

שיניים תותבות משמשות להחזרת פונקציית הלעיסה, דיבור, חיתוך, שמירת גובה הפנים, שמירת קו הסגר, מניעת תזוזת שיניים, וכמובן מענה אסתטי,  באופן זמני או קבוע.

תותבת שלמה – כאשר יש חסר שיניים מוחלט נעשה שימוש בתותבת שלמה, אשר מהווה תחליף לכל קשת השיניים בלסת, תוך הישענות וקבלת תמיכה ממבנים אנטומיים וכיסוי רקמה רכה.
כעקרון – תותבת שלמה דורשת הסתגלות שאינה קלה לגוף זר בפה, התותבות הן נשלפות ויש להוציאן ולנקותן.

תותבת נתמכת שתלים
כאשר ישנן נקודות עגינה לשתלים, בהן יש מספיק עצם וניתן לבצע השתלה, ניתן לתמוך את התותבת השלמה ע"ג מספר מועט של שתלים  באמצעות מחברים אשר ייצבו את התותבת בפה וימנעו את תזוזתה. יתרונות של תותבת נתמכת שתלים – ניתן להפחית את התמיכה מן הרקמות הרכות ולכסות פחות רקמה רכה כך שהתותבת קטנה יותר ומסיבית פחות, ההסתגלות קלה יותר והתותבת יציבה יותר.

תותבת חלקית –  כאשר ישנו חסר חלקי של שיניים בקשת, שלא ניתן להשלימו באמצעות גשר/ שתלים, ניתן להשלימו באמצעות תותבת חלקית נשלפת, אשר תקבל את התמיכה והיציבות הן מהישענות על שיניים קיימות, והן ממבנים אנטומיים וכיסוי רקמה רכה. כאשר מדובר בתותבת חלקית קבועה, היא נבנית על שלד ויטליום (סגסוגת כרום-קובלט),  בשילוב עם אקריל או חומר תרמו פלסטי גמיש. כאשר מדובר בתותבת חלקית זמנית היא נבנית מאקריל או מתרמופלסט גמיש ללא שלד.

תותבת זמנית (שלמה/חלקית)
תותבת זמנית יכולה להיות שלמה, חלקית או אפילו תותב של שן בודדת, המוכר בשם "פליפר" ונותן פתרון זמני להשלמת שן.
השימוש בתותבת זמנית יהיה כשמו – זמני.  במהלך טיפול בו מבוצעות עקירות שינים, בזמן ההמתנה לריפוי העקירה/ השתלה/ קליטת שתל/ ייצוב סגר וכולי, תותבת זמנית תיתן מענה אסתטי, פונקציונאלי ושמירת המקום.